Ortodonti

Home » Tedaviler » Ortodonti

Ortodonti Nedir?
Dişlerin görevlerini sağlıklı yapabilmesi, çene kemiğinde birbirleri ile uyumlu olarak konumlandırılmasına yönelik tedavileri gerçekleştiren diş hekimliği dalına ortodonti denir. Ortodonti tedavisinde uzmanlaşan diş hekimine ortodontist adı verilir.

Ortodonti Tedavisi Neyi Kapsar?
Ortodonti deyince genelde diş teli tedavisi akla gelse de ortodontinin çalışma alanı daha geniştir. Çapraşık ve ayrık dişlerin düzeltilip yeniden konumlandırılması, çene kapanış bozukluklarının tedavisi ve çene seviyesi farklılıklarının giderilmesi ortodontinin alanına girer.

Ortodonti Tedavisinin Faydaları Nelerdir?
Diş ve çene sağlığının korunması açısından ortodonti tedavisi büyük önem taşır. Çapraşık ve ayrık dişler ile çene kapanış bozukluğu zamanla tedavisi zorlaşan daha büyük problemlere neden olabilir. Ortodonti tedavisi ile sağlıklı şekilde konumlandırılmış dişler hem işlevini daha iyi yerine getirir hem de daha estetik görünür.

Ortodonti Tedavisi Nasıl Yapılır?
Ortodontide tüm tedaviler kişiye özeldir. Her hasta için özel olarak hazırlanan aperey’ler kullnılarak yapılır. Aperey, ortodonti tedavisinde kullanılan aygıtların genel ismidir. Sabit ve hareketli olabilen apereyler, tedavi planına göre ağız içinde veya ağız dışında kullanılır. Ark teli, braketler, lingual retainer, yüz maskesi, chin-cup, headgear gibi apereyler, ortodonti tedavisinde başlıca kullanılan aygıtlardır.

Diş Teli Tedavisi Nasıl Yapılır?
Dişlerin belli bir plana göre kademeli şekilde hareket ettirilmesine yarayan diş teline, ortodonti tedavisinde ark teli denir. Diş teli tedavisi braketler ile birlikte gerçekleştirilir. Braket, dişlerin üzerine yapıştırılan, içinden tellerin geçirildiği apereydir. Diş teli braketlerin içinden geçerek birbirine bağlanmış olur. Hastanın dişlerindeki soruna bağlı olarak ortodontist tarafından yapılan tedavi programı ile dişlere kuvvet uygulanır. Tedavi ortalama 18 ila 24 ayda tamamlanır.

Görünmez Diş Teli (Lingual Ortodonti) Nedir?
Lingual ifadesi, ortodontide dişlerin dil ile temas ettiği iç yüzeyleri belirtmek için kullanılır. Lingual ortodonti dişlerin dışarıdan görünmeyen iç kısımlarına takılan diş teli ile gerçekleştirilen bir tedavi yöntemidir. Görünmez diş teli estetik beklentileri yüksek olan hastalara büyük kolaylık sağlamaktadır.

Şeffaf Plak (Invisalign) Nedir?
Diş teli tedavisini tercih etmeyen hastalar için şeffaf plak ile yapılan ortodonti tedavisi büyük rahatlık sunar. Bu tedavide kişiye özel olarak seri halinde üretilen ve dışarıdan kolay görünmeyen plaklar kullanılır. Şeffaf plaklar, özel durumlarda 1 ila 2 saatliğine ağızdan çıkarılabilir. Bu da hastalara sosyal yaşamlarında önemli avantaj sağlar.

Ortodonti Tedavisinde Yaş Sınırı Var mıdır?
Çocuklarda kalıcı ortodonti tedavisi için daimi dişlerin tamamı çıkmalıdır. Yani ortalama 12 yaşından sonra daimi ortodonti tedavisi yapılabilir. Kalıcı dişleri tamamlanmış herkes, üst yaş sınırı olmaksızın ortodonti tedavisi yaptırabilir. 8 ila 12 yaş arasındaki çocuklara ise koruyucu ortodonti tedavisi ile müdahale edilerek problemin büyümesi önlenebilir.

Ortodonti Tedavisi Sırasında Nelere Dikkat Edilmelidir?
Ortodonti tedavisine devam eden hastalar ağız ve diş temizliğine ekstra dikkat etmelidir. Tel ve braket takılan dişlerde gıda artıkları daha kolay birikir ve diş plağı oluşumunu tetikler. Havuç, elma, ayva gibi sert gıdalar bıçakla kesilerek yenmelidir. Kabuklu kuruyemişler dişlerle kırılmamalıdır.

Apereylerin Kırılması ya da Bozulması Durumunda Ne Yapılmalıdır?
Diş telinin kopması, braketlerin kırılması ya da şeffaf plakların kaybolması durumunda vakit geçirmeden doktorunuzdan randevu almalısınız. Gecikme durumunda tedavi planlaması ve süresi uzayacaktır.

Ortodonti Tedavisi Ne Kadar Sürede Tamamlanır?
Ortodonti tedavisi ortalama 8 ila 24 ay sürer. Uygulanan tedavinin ve hastadaki problemin şekline göre tedavi süresi belirlenir.