Diş Dolgusu

Home » Tedaviler » Diş Dolgusu

Estetik Diş Dolgusu
Dişteki çürükler, kırıklar, çatlaklar gibi deformasyon sorunları kompozit dolgu ile estetik şekilde onarılabilir.

Kompozit Dolgu Nedir?
Kompozit dolgu, beyaz renk estetik dolgudur. Diş rengi ile kolayca uyum sağladığı için estetik restorasyonlar yapma imkânı verir.

İnley ve Onley Dolgu Nedir?
İnley ve onley dolgular, diş dokusunun dolgu işlemi için yeterince kalmadığı durumlarda uygulanmaktadır. Dişteki çürük bölgenin temizlenmesi sonrası kalan alan yeterli değilse bu dolgular kullanılır. İnley ve onley dolgu, seramik veya fiberle güçlendirilmiş kompozitin yanı sıra porselenden yapılmaktadır.

Amalgam Dolgu Nedir?
Eski tip gri dolgudur. İçeriğinde gümüş, çinko, bakır ve civa vardır. Estetik açıdan güzel görünmeyen amalgam dolgunun içeriğindeki civa alerjen olabilmektedir. Eski tip amalgam dolgular tek seansta değiştirilebilir.

Diş Dolgusu Nasıl Yapılır?
Zamanında yapılan diş dolgusu diş kaybına kadar gidebilecek daha büyük sorunların önüne geçer. Dolgu yapılacak dişteki sorunlu bölge frez ya da sert doku lazeri ile temizlenir. Oluşan boşluk, yeni nesil kompozit dolgu ile doldurulur.

Diş Dolgusu Sırasında Acı Olur mu?
Diş dolgusu sırasında acı ya da ağrı yaşanmaz. Dişte dolgu yapılacak alan yüzeye yakınsa anesteziye gerek duyulmayabilir. Derindeki çürüklerin temizlenmesi gereken durumlarda lokal anestezi yapılır.

Diş Dolgusu Ne Kadar Sürer?
Kullanılan dolgu çeşidine göre 1 ila 2 seansta tamamlanır.

Diş Dolgusu Sonrası Hassasiyet Yaşanır mı?
Hassasiyet yaşansa bile 8 ila 10 gün içinde geçer.

Dolgu Yapılan Diş Tekrar Çürür mü?
Diş temizliğine özen gösterilmez ise dolgulu diş tekrar çürüyebilir.