Diş Beyazlatma

Home » Tedaviler » Diş Beyazlatma

Diş Beyazlatma (Bleaching) Nedir?
Yıllar içinde doğal beyazlığını kaybeden dişlerin özel jel ve solüsyon ile beyazlatılır. Özel beyazlatma ürünleri diş yüzeyinde lazer ile aktive edilir.

Diş Beyazlatma Çeşitleri Nelerdir?
Diş beyazlatma ikiye ayrılır. Kliniğinde ve evde beyazlatma. Diş hekimi tarafından yapılan işleme “office bleaching” denir. Evde yapılan diş beyazlatma ise “home bleaching” denmektedir.

Office Bleaching Nasıl Yapılır?
Tek seansta yapılır. Diş hekimi, dişlere beyazlatma ürününü sürüp lazer veya morötesi ışınla diş yüzeyi üzerinde aktive eder. Office bleaching ortalama 1 saat sürer.

Evde Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?
Bu işlem de diş hekimi tarafından planlanır. Diş hekimi evde yapılacak beyazlatmaya uygun planı oluşturarak kişiye özel şeffaf plak üretimi yapar. Şeffaf plağa sürülen jel ile evde beyazlatma yapılır. Home bleaching ortalama 1 ila 2 hafta arasında tamamlanır.

Tek Diş Beyazlatma Mümkün mü?
Mümkündür ancak sadece diş hekimi yapabilir. Bu işlem genellikle kanal tedavisi sonrası rengini yitirmiş dişler için uygulanır.

Herkes Diş Beyazlatma Yaptırabilir mi?
Yan etkilerin önlenmesi için diş beyazlatma tedavisinden önce yapılması gerekenler vardır. Diş eti rahatsızlıkları tedavi edilmeli ve diş taşı temizliği gerçekleştirilmelidir.

Diş Beyazlatma Tedavisi Ne Kadar Başarılı Olur?
Diş hekimi tarafından yapılan office bleaching en etkili beyazlatmadır. Tek seansta dişlerin rengi beyazlar.

Diş Beyazlatma Kalıcı mı?
Diş beyazlatmanın etkisi kişiden kişiye değişir. Genetik faktörler ve diş temizliği beyazlığın korunmasında rol oynar. Beyazlatma tedavisinin 6 ay ila 1 yıl aralığında tekrar edilmesi daha verimli sonuçlar vermektedir.