Çocuk Diş Hekimliği Pedodonti – CEDENT DİŞ POLİKLİNİĞİ – İSTANBUL

Çocuk Diş Hekimliği Pedodonti

Çocuk Diş Hekimliği Pedodonti

Çocuk Diş Hekimliği Nedir?

0-12 yaş grubu, bebek ve çocukların diş sağlığı ile ilgili tedavileri çocuk diş hekimi yapar. Çocuk diş hekimi, sadece gerekli tedavileri gerçekleştirmekle kalmaz, fissür örtücü, florid jel, yer tutucu gibi uygulamalarla kalıcı dişlerin sağlıklı şekilde ağızda konumlanmasına yönelik koruyucu uygulamalar yapar.

 

Süt Dişleri Ne Zaman Çıkar?

Bebekler ortalama olarak 6. aydan itibaren süt diş çıkarır. Bu periyot ortalama 2,5 yaşında son bulmaktadır.

 

Süt Dişleri Ne Zaman Düşer?

Ortalama olarak 6 yaş civarında düşmeye başlayan süt dişlerinin kalıcı dişler ile yer değiştirmesi 3 sene sürer.

 

Süt Dişleri Neden Önemlidir?

Süt dişleri, sağlıklı beslenme için önem teşkil eder. Süt dişlerde oluşan sorunlar tedavi edilmelidir.

 

Süt Dişi Çürüğü Nasıl Önlenir?

Süt dişlerindeki çürümelerin en önemli nedeni gece verilen anne sütü ve biberondur. Tükürük bezleri gece daha az faaliyet gösterir ve diş temizliğine yeterli katkı sağlamaz. Biberon kullanımı sırasında besinlere şekerli gıdalar ilave edilmesi çürüme ihtimalini arttırır. Gece yapılan besleme işleminden sonra diş temizliği gerçekleştirilirse çürük ihtimali azalacaktır.

 

Fissür Örtücü Nedir?

Akışkan bir dolgu maddesi olan fissür örtücü, dişlerin çiğneme işlevi gören girintili yüzeylerine uygulanan bir koruyucu yöntemdir.

 

Florid Jel Nedir?

Flor, dişin sağlığını korumaya yardımcı bir elementtir. Flor içeren jel, diş minesine uygulanarak koruma kalkanı elde edilir.

 

Yer Tutucu Nedir?

Süt azı dişinin çok erken kaybedilmesi halinde onun yerini koruyan ve alttan gelen dişin yuvada doğru konumlanmasını sağlayan apareye yer tutucu denir.

 

Çocuklarda Diş Fırçalama Nasıl Yapılmalıdır?

Bebeklerde ilk süt dişi belirince diş temizliğine başlamak gerekir. Bebeğin dişleri bez kullanılarak temizlenebilir. Diş fırçasına ise 2,5-3 yaş civarında geçilebilir.